Ahşap

Ahşap

Ahşap; mobilyacılıktan marangozluğa ve hatta kısmen inşaata kadar birçok sektörde kullanılan, barınmadan dekorasyona kadar insanlığa pek çok faydası olan bir materyaldir.
Geri dönüşüm kategorisinde böyle bir başlığı gördüğünüz zaman belki şaşırabilirsiniz. Çünkü; genelde plastik, ekektronik gibi çevreye yüksek zarar potansiyeli taşıyan maddeleri veya kağıt geri dönüşüm gibi klasikleşmiş çeşitleri görmeye alışmışızdır. Peki ya ahşap? Onun da geri dönüşümü sağlanıp tekrardan ekonomiye kazandırılması mümkün müdür? Evet!… Hem de sanılandan çok daha büyük yararları vardır.
Biraz daha ayrıntılarına inecek olursak ahşap geri dönüşümünü şu iki başlık altında inceleyebiliriz:
Ahşap geri dönüşümünün faydaları nelerdir?
-Hepsinden önce israf edilmemiş, tekrar kullanılmak üzere değerlendirilen her bir ahşap; gelecekte birçok ağacın kesilmesini doğrudan koruması demektir. Çünkü arada herhangi bir dönüşüm, vs. yoktur. Ahşap; direkt olarak ağaçtan elde edilir.

Diğer Geri Dönüşümler

 • Ahşap
  Ahşap; mobilyacılıktan marangozluğa ve hatta kısmen inşaata kadar birçok sektörde kullanılan, barınmadan dekorasyona kadar insanlığa pek çok faydası olan bir materyaldir.
 • Plastik
  Plastik, karbonun (C) hidrojen (H),oksijen (O),azot (N) ve diğer organik ya da inorganik elementler ile oluşturduğu monomer moleküllü gruplardaki bağın koparılarak, polimer adı verilen uzun ve zincirli ...
 • Cam
  Camın bileşimine giren üç grup madde vardır. Bunlar cam haline gelebilen oksitler, eriticiler ve stabilizatörler denilen maddelerdir. Camın bileşimine giren bu maddeler kum-soda-kireç olarak da adlandırılabilirler.
 • Metal
  Kullanılmış çelik geri kazanılıp üretime sokulduğunda hammadde kaynağı korunmuş olur. 1000 kg. kullanılmış çelik geri kazanılıp tekrar çelik üretiminde kullanıldığı zaman 1050 kg. demir cevherinden...
 • Kağıt
  Kağıt ve karton, geri kazanılabilir katı atıkların arasında ağırlık olarak yüksek miktarlarda bulunmaktadır. Gazete kağıtları, kağıt türleri arasında en önemli bölümünü oluşturmaktadır.